- Open Homepage
- Skip to navigation
- Skip to content
- Open to contact form
- Open Sitemap
- Use search

Tipy na výlety
Telgárt
Chmarošský viadukt
Železničný most v Telgárte je prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu na československých tratiach. Raritou slovenských železníc je aj neďaleký tunel Kornela Stodolu, ktorý je jediným špirálovitým tunelom na Slovensku.
Oba objekty sa nachádzajú na železničnej trati Červená Skala - Margecany. Trať je unikátnym technickým riešením prekonania veľkého prevýšenia (výškový rozdiel 172 m) na pomerne krátkom 12 km úseku v zložitom teréne.
Telgártsky tunel Kornela Stodolu je dlhý 1 239,6 m a postavený je do oblúka s priemerom 400 m. Začína pri zastávke Telgárt, kde sa špirálovito otočí o 360°, naberie výšku a vyústi nad dedinou o 16 m vyššie. Potom pokračuje oblúkovite viaduktom do výšky 22 m až kým sa opäť neocitne nad tunelom o 31 m vyššie. Urobí tak špirálovitú slučku, tzv. Telgártsku slučku. Trať pôvodne merala 107 km a slučkou ju skrátili na necelých 93 km.
Telgártsky viadukt bol postavený v roku 1931 na trati so sklonom 17 ‰. Premostenie je vysoké v strede 22 metrov a dlhé 86,2 metra, stredný diel má jediný oblúk zo železobetónu so svetlosťou 31,9 metra, krajné diely majú po dva kamenné klenuté otvory svetlosti 9 m. Na jeho vybudovanie bolo použitých 3 570 m3 muriva.
Odporúčame výlet vlakom z Telgártu na Dedinky, kde sa nachdza viacero zaujímavých tunelov a mostných objektov ako aj unikátna Telgártska slučka.
Prameň Hrona a jeho meandre
Prameň Hrona, druhej najdlhšej slovenskej rieky (298 km), nájdete 3 km za obcou Telgárt smerom na Poprad, v nadmorskej výške cca 980 m. Pri prameni je umiestnená tabuľa s informáciami o rieke Hron a jej toku. Okolie tvorí panenská príroda ideálna pre cykloturistiku.
Výstup na Kráľovú hoľu
Kráľova hoľa je najvyšší vrch Kráľovohoľských Tatier, východnej časti Nízkych Tatier. Kráľova hoľa je opradená povesťami, ospevovaná básnikmi. Patrí k najnavštevovanejším vrchom Nízkych Tatier. Kráľova hoľa poskytuje jedinečný výhľad na Spiš, Vysoké Tatry, Liptov ale aj Horehronie.
Šumiac
Múzeum zvoncov
Nechajte sa previesť zbierkou 2000 zvoncov a zoznámte sa s podmienkami a ľudovou kultúrou tradičného vidieckeho života na Horehroní.
Muráň
Muránsky hrad
Hrad Muráň, tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, postavili ako kráľovský strážny hrad v 13. storočí na brale Cigánka na okraji Muránskej planiny vo výške 935 m.
V súčasnosti je hrad Muráň zrúcaninou so zachovaným areálom a vstupnou vežou. Hradný komplex zaberá územie s rozmermi 360 a 96 m. Zachovali sa základy gotického paláca, fragmenty obvodového muriva a niektorých vedľajších stavieb. K najzachovanejším patrí vstupná brána s vežou.
Prístup: autom na Veľkú lúku, odtiaľ (horáreň) pešo po modrej asi 45 min., pešo z obce Muráň po červenej asi 1 hod. a 45 min.
Muránska planina
Národný park Muránska planina vyhlásili v roku 1997 na ploche cca 203 ha, s ochranným pásmom 217 ha. Správa národného parku Muránska planina sídli v meste Revúca. Na jeho území sa nachádza množstvo krasových prameňov, ponorov a vyvieračiek, viac ako 300 jaskýň a 15 priepastí. Jej reliéf spestrujú závrty, škrapy, kaňony, skalné veže a skalné okná. Nachádza sa tu najnižšie položená kosodrevina na Slovensku (rastie v nadmorskej výške 750 m n.m.). Prevažujú tu lesy od dubín cez bučiny a jedľové bučiny až po vysokohorské smrečiny.
Východiskom pre turistiku sú obce Tisovec, Muráň a Červená Skala, medzi atraktívne východiskové miesta pre turistov patria aj Závadka nad Hronom a sedlo Zbojská.
Dedinky – Mlynky – Palcmanská Maša
Príjemné prostredie obcí Dedinky a Mlynky poskytuje viacero možností na relax a oddych. Otužilcom ponúka kúpanie vo vodnej nádrži a pre turistov je vstupnou bránou do Slovenského raja. Oblasť predstavuje obľúbené rekreačné stredisko predovšetkým v letnej sezóne.
Betliar
Kaštieľ Betliar
Sedem kilometrov od baníckeho mestečka Rožňava sa nachádza malebná dedina, ktorá sa môže pýšiť honosným kaštieľom s pôvodným zariadením a zbierkami. Pustošenie Druhej svetovej vojny ušetrilo len tri kaštiele na Slovensku: Orlové, Hodkovce a Betliar. Bohužiaľ do dnešných dní sa zachoval len kaštieľ Andrássyovcov v Betliari.
Tento kaštieľ je jeden z najkrajších na Slovensku. Dvojposchodový kaštieľ je obklopený nádherným anglickým parkom a bol postavený na začiatku 18.storočia.
Čierny Balog
Čiernohorská železnička
Z pôvodnej lesnej železničky sa zrekonštruoval úsek z Chvatimechu do čierneho Balogu a do Vydrovskej doliny (spolu 14 km). Je to ideálny výlet pre rodiny s deťmi.
Otvorené od 1.5. do 15.9.
Prírodný skanzen
Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline v Čiernom Balogu, je prístupný v lete aj v zime.
Brezno
Horehronské múzeum
Horehronské múzeum v Brezne patrí medzi mladšie múzeá na Slovensku. Za viac ako štyri desaťročia svojej pôsobnosti zozbieralo množstvo hnmotných, písomných a obrazových dokumentov z oblasti etnografie i histórie, charakterizujúcich dejiny a kultúru obyvateľstva horného Pohronia, t.j. územie medzi Banskou Bystricou a Telgártom.
Poprad
AquaCity
AquaCity ponúka návštevníkom 13 bázénov, výrivky, 11 inhalačných miestností a sáun, relaxačné priestory a sanárium vo wellness centre Vitálny svet.
Liptovský Mikuláš
Aquapark Tatralandia
Aquapark Tatralandia ponúka 14 bazénov (z toho 9 celoročných) so slanou, termálnou aj čírou vodou a teplotou do 36°C. Deti aj dospelí si v nich užijú zábavu a oddych v každom ročnom období. Voda v Tatralandii pôsobí vďaka svojmu zloženiu blahodarne na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. V bazénoch s morskou vodou v Tropical Paradise, si aj na Liptove počas celého roka vychutnáte liečivé účinky thallasso terapie (liečba morom). Nechajte sa zlákať dotykom zdravia a harmóniou tela aj duše vo Wellness Paradise.
Veľká Lomnica
Golfový rezort Black Stork
K dispozícii je 27 jamkové ihrisko (3 kombinácie ihrísk - Taylor&Braid, Taylor&Vardon, Braid&Vardon), kryté odpalisko, chipping area, putting green, golfová akadémia a golfový simulátor; samozrejmosťou je požičovňa golfovej výstroje, golfová škola, individuálne tréningové hodiny. Vstup na kryté odpalisko a tréningové plochy je zadarmo. Každé z troch 9-jamkových ihrísk má svoje špecifiká a sú malebné.
V roku 2011 golfové ihrisko Black Stork získalo prestížnu značku "A PGA GOLF COURSE", ktorú má iba 19 golfových ihrísk vo svete. Značka A PGA GOLF COURSE je pečiatkou kvality a umožňuje ihriskám ďalšie zvyšovanie kvality s pomocou špičkových konzultantov a prezentáciu ihriska cez PGA vo svete.
Spišská Nová Ves
Zoologická záhrada
V tejto ZOO nájdete 90 druhov zvierat. Medzi najatraktívnejšie patria zvieratá zapísané v Červenej knihe ohrozených zvierat – leopard škvrnitý či tiger ussurijský. ZOO je spestrená aj dvomi detskými ihriskami. Súčasťou areálu je arborétum s 30 druhmi drevín.
Spišské Podhradie
Spiššký hrad
Dominanta Spiša na vysokom travertínovom brale. Má niekoľko NAJ. Je jedným z najväčších hradov Európy, je zaradený do pamiatok UNESCA, je najrozsiahlejším slovenským hradom, národnou kultúrnou pamiatkou.
Dobšinská ľadová jaskyňa
Ranč pod ostrou skalou
Ponúka výuku jazdy na koni pre začiatočníkov aj pokročilých. V ponuke je zahrnutá výučba westernového jazdenia a názorné ukážky.
Podlesok
Ranč U Trapera
Ranč U Trapera sa nachádza v severnej časti národného parku Slovenský raj pri turistickom stredisku Podlesok. Ranč celoročne ponúka pre jazdcov aj pre úplných začiatočníkov možnosť vychádzky na koňoch do prekrásnej prírody národného parku a jeho okolia.
Jaskyne
Dobšinská ľadová jaskyňa
Táto národná pamiatka , zaradená do UNESCA je najnižšie položenou ľadovou jaskyňou v rámci Karpát. Nachádza sa v spišško-gemerskom krase, v Národnom prírodnej rezervácií Stratená. Charakterom zaľadnenia patrí medzi najvýznamnejšie jaskyne na svete. Ľadová výplň sa tu vyskytuje v rôznych formách a hrúbka ľadu na niektorých miestach presahuje 25 m. Pre verejnosť je sprístupnený okruh 475 m a prehliadka trvá 30 min. Priemerná teplota v zaľadnených častiach je -3,9 až -0,2°C a v nezaľadnených častiach 0,8 až 3,5°C.
Jaskyňa je otvorená od 15.5. do 30.9.
Domica
Nachádza sa v tesnej blízkosti štátnej hranice s Maďarskom. Tvorí jednotný genetický celok s maďarskou jaskyňou Baradla. Súčasťou prehliadky jaskyne je okrem typických štítov, bubnov a kaskádovitých jazierok aj plavba na podzemnej riečke Styx . Možnosť pozrieť si kráty okruh, ktorý trvá 45 min . alebo dlhý okruh s plavbou 60 min. Teplota v jaskyni je od 10,2 do 11,4°C.
Otvorené celoročne okrem mesiaca január.
Ochtinská aragonitová jaskyňa
Táto jaskyňa je vo svetovom meradle unikátnym výtvorom, ktorý svojou rôznorodosťou, bohatosťou a krásou aragonitovej výzdoby upúta každého svojho návštevníka. Nachádza sa na severnom úbočí vrchu Hrádok v Slovenskom Rudohorí na ceste medzi Štítnikom a Jelšavou. Je jediná svojho druhu v Európe, vyniká aragonitovou výzdobou rôznych foriem. Prehliadka trvá 30 min. Teplota vzduchu sa pohybuje od 7,2º do 7,8ºC.
Otvorené jún – október.
Krásnohorská jaskyňa
Táto jaskyňa je unikátnym výtvorom prírody zapísaným v zozname UNESCO. Prehliadková trasa v dĺžke 450 m vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, čo je gigantický stĺp vysoký 32,6 m. Speleologická vodcovská služba sídli v Krásnohorskej Dlhej Lúke v areáli penziónu Jozefína. Návštevníci vstupujú do jaskyne v kompletnej jaskyniarskej výstroji v sprievode vodcov.
Otvorené od 15.6. do 15.9. alebo aj v mimosezóne po dohode.
Bystrianska jaskyňa
Nachádza sa v ponornej zóne Bystriansko-valaštianskeho krasu v Bystrianskom podhorí Horehronského podolia, na južnom okraji obce Bystrá neďaleko rekreačného strediska Tále na južnej strane Nízkych Tatier. Vchod do jaskyne na úpätí severozápadného svahu Chodorového vrchu je v nadmorskej výške 565 m.
Bystrianska jaskyňa je najvýznamnejšou jaskyňou Horehronského podolia. Známa je pozoruhodnými skalnými tvarmi a vývojom podzemných priestorov, výskytom sintrovej výplne, ako aj priaznivými klimatickými podmienkami na speleoterapeutickú liečbu.
Prehliadka trvá 45 min., prehliadková trasa je dlhá 545 m. Teplota v jaskyni je od 5,7 do 6,7°C.
Jaskyňa je otvorená v mesiacoch január až október.
Demänovská jaskyňa slobody
Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier, v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne v dolinke Točište je v nadmorskej výške 870 m.
Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.
Prehliadkový tradičný okruh 60 min., prehliadková trasa je dlhá 1150 m a exkluzívny okruh trvá 100min. s trasou 2150 m. Priemerná teplota v jaskyni je od 6,1 do 7°C.
Jaskyňa je otvorená takmer celoročne s výnimkou 15.11.-15.12.
Demänovská ľadová jaskyňa
Nachádza sa na pravej strane Demänovskej doliny na severnej strane Nízkych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne v brale Bašta je v nadmorskej výške 840 m, asi 90 m nad dnom doliny.
Demänovská ľadová jaskyňa predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou.
Prehliadka trvá 45 min., prehliadková trasa je dlhá 650 m. Teplota v jaskyni počas letných mesiacov kolíše od +0,4°C do +3°C.
Jaskyňa je otvorená od 15.5. do 30.9.
Važecká jaskyňa
Nachádza sa vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec. Vchod do jaskyne, ležiaci 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, je v nadmorskej výške 784 m.
Važecká jaskyňa je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou.
Dĺžka prehliadkovej trasy je 235 metrov. Doba trvania prehliadky asi 25 minút. Teplota v jaskyni 6,5 °C až 7,1°C.
Jaskyňa je otvorená v mesiacoch február až november.
Belianska jaskyňa
Nachádza sa na severnom svahu Kobylieho vrchu vo východnej časti Belianskych Tatier. Leží v Národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry na území Tatranského národného parku.
Belianska jaskyňa patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.
Prehliadkový okruh má dĺžku 1370 m, na trase je 860 schodov. Pobyt v jaskyni trvá asi 70 min. Teplota v jaskyni sa pohybuje od 5 do 6,3°C.
Jaskyňa je otvorená v mesiacoch február až november.
Viac informácii o všetkých jaskyniach nájdete na stránke www.ssj.sk
MÁTE OTÁZKU, NA KTORÚ STE NENAŠLI ODPOVEĎ?
+421 917 519 923